Spotify uppdaterade nyligen sitt program med möjlighet att lägga till "appar" i programmet.
Något som de inte pratade så väldigt mycket om, var att de även uppdaterat andra delar av programmet.
Deras Radio del har uppdaterats rejält.
Personligen tycker jag att de nya "radiokanalerna" som baseras på dina egna favoritartister fungerar riktigt bra. Det är riktigt många låtar som jag får höra som jag glömt av, men även lika många jag aldrig hört. Det är inte sällan jag hör någonting jag tycker väldigt bra om och lägger direkt till det i någon av mina "lyssna senare" listor för att kolla närmre på just den artisten.
Har du inte provat deras nya radiotjänst tycker jag du skall göra det. Det är en väldigt underskattad tjänst på Spotify, som borde användas mer. Jag kan rekommendera det starkt.
För att köra Radio via Spotify trycker du helt enkelt igång det via Radio länken i vänsterspalten i programmet. Sedan kan du välja att spela radio baserat på en artist, låt, genre typ av musik.
Smidigt.

By AWeb Design






